Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
29-06-2022 13:30:06

ASSOS VE TROYA TÜNELLERİMİZİN AĞUSTOS AYINDA AÇILMASI BEKLENİYOR

İl Başkanımız Naim Makas, Ezine Belediye Başkanımız Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkan Vekilimiz Hüseyin Beceren, Bayramiç İlçe Başkanımız Sadettin Arslan, Ezine İlçe Başkanımız Mehmet Ünsal, Ayvacık İlçe Başkanımız Fatih Kocabıyık, Geyikli Belde Başkanımız Mustafa Kirveli, İl Genel Meclis Üyelerimiz, İl Yöneticilerimiz ve şehrimizin basın temsilcileri ile birlikte dünyanın en büyük asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege ve Akdeniz’e açılan kapısı Assos ve Troya Tünellerinde brifing alarak, incelemelerde bulunup, tünellerden geçildi. 50 dakika süren yolu 5 dakikaya indirecek Assos ve Troya Tünellerinin Ağustos ayında açılması planlanıyor.
Yapımına 2016 yılında başlanan Ayvacık ile Küçükkuyu ilçelerini birbirine bağlayacak olan Assos ve Troya Tünellerinin bin 700 metre çift tüp Assos Tüneli ve 4 bin 17 metre çift tüp Troya Tünelinin kazı+destekleme, nihai kaplama betonu ve üst yapı (asfalt) imalatları tamamlandı.
Aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme imalatları ise tüm hızıyla süren tünellerde, 600 personel ve 160 iş makinası ile vardiya yöntemiyle aralıksız olarak 24 saat çalışılıyor. Tünellerin, Ağustos ayı içerisinde yolun trafiğe açılması planlanıyor.
Güzergaha ait ilk proje için kesilmesi gereken ağaç sayısı 40 bin adet civarındayken, ilgili kesimin tüneller ile geçilmesiyle birlikte kesilen ağaç sayısı 2 bin adette kalarak ve bu süreç çevre açısından en az tahribatla atlatıldı.
Küçükkuyu rampalarındaki mevcut yolun konforsuz ve virajlı olması sebebiyle çok tercih edilmeyen bu güzergâh, yeni bölünmüş yolun ve tünellerin trafiğe açılması ile birlikte çok daha fazla tercih edilir hale gelecek ve bölge turizmine ciddi katkıda bulunulacak.
Assos Tüneli - Küçükkuyu arası 12,15 kilometre olan mesafe 2,52 kilometre kısalarak ve 9,63 km'ye düşecek. Yolun bölünmüş olarak trafiğe açılması ile yol sürüş konforu artacak ve 50 dakika olan süre de 5 dakikaya inece. Bu durum gidiş-geliş olarak çalışan yolda kazaları en düşük seviyeye indirerek can ve mal kaybını önleyecek. İş gücünde 72 milyon TL ve 36 milyon TL akaryakıt olmak üzere toplamda 108 milyon TL tasarruf sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunulacak.
İl Başkanımız Naim Makas, teşkilat üyelerimiz ve basın mensuplarıyla birlikte, yapımı süren tünellerin şantiyesinde brifing alıp, Proje Müdürü Hasan Serdar Hasgül tarafından devam eden çalışmalar hakkında bilgi verildi.
Daha sonra İl Başkanımız Naim Makas, basın mensuplarıyla birlikte tünellerden geçti.
Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.